JR PROPO PCM9XII a stopky na páce plynu

PCM9XII a stopkyVysílač PCM9XII (X9303 v USA) od firmy JR PROPO navzdory svému morálnímu stáří stále patří mezi špičková rádia, která svými funkcemi vyhoví i náročnějším modelářům. Jednu výraznou vadu však má a tou je chybějící možnost přiřadit stopky na páku plynu. Naštěstí existuje levné a plně funkční řešení, které tento nedostatek za pár korun odstraní.

Tímto řešením je přídavný modul, jenž po nainstalování do vysílače umožňuje nastavit na dráze plynu pozice pro automatické zapnutí a vypnutí stopek tak, jako je to běžné u ostatních rádií, která jsou touto užitečnou funkcí vybavená již od výrobce.

Stopky na Plynu

Podmínkou správného fungování modulu je, aby vysílač umožňoval ve vybraném režimu (acro, heli, glider) spouštět a zastavovat stopky spínačem TRAINER. Z této skutečnosti při použití modulu vyplývá několik omezení, která jsou podrobně popsána v návodu, ale žádné z nich však nemá zásadní vliv na funkčnost rádia v běžných situacích.

PCM9XII stopky

Instalace modulu, není sice zcela plug-n-play, protože obnáší přiletování 4 vodičů na desku se součástkami vysílače, ale měl by ji celkem hravě zvládnout každý, kdo již někdy držel pájku s kalafunou v ruce.

Na tištěném spoji modulu se nacházejí dva jumpery (na fotografii zde je ještě starší verze pouze s jedním jumperem). První z nich slouží k výběru ze dvou dostupných způsobů aktivace časovače. Při častém používání stopek na páce plynu je doporučeno použít režim A (s nasazeným jumperem). Po standardním zapnutí vysílače jsou stopky automaticky aktivovány. Pro vypnutí stopek stačí zapnout vysílač se stisknutým přepínačem TRAINER.

V režimu B (bez nasazeného jumperu) je to opačně a je doporučen v případě, že stopky na páce plynu jsou používány pouze občas. Při nasazeném druhém jumperu modul v případě běžících stopek generuje pípnutí přibližně každou minutu jako potvrzení, že stopky běží. Minutová pípnutí nejsou synchronizována s hodinami vysílače a jejich přesnost je závislá především na teplotě okolí.

Autorem tohoto řešení je Jaro Macko (Yogi na RCManii) a původně bylo určené pouze pro vysílač Spektrum DX6i. Postupem času jej upravil i pro Spektrum DX7 a v neposlední řadě také pro PCM9XII.  Za modul zaplatíte 10 Euro a v ceně je již zahrnutá kabeláž i poštovné do CZ.

Signature
Související články:
JRPA310 - PC Data Transfer Interface
JR 9303 – modifikace pro větroňáře
Programování JR PCM9XII nejen pro začátečníky
Praktický stojánek pro palcová rádia
Úprava zdroje k JR PCM9XII

Komentářů k příspěvku „JR PROPO PCM9XII a stopky na páce plynu“: 4


 1. 1 Novák Ladislav

  Dobrý den, chtěl bych koupit JR PROPO PCM 9X II a úprava časovače motorového chodu je pro mě nutná. Potřebuji podrobnosti, kde se přídavný modul dá koupit a ještě podrobný návod instalace. Předem děkuji za informace a omlouvám se že obtěžuji. Novák Ladislav 608347901

 2. 2 PiNa

  Dobrý den, přečtěte si poslední odstavec tohoto článku, je tam odkaz na chlapíka, který tyto moduly vyrábí a kde jej můžete objednat. Kompletní popis instalace je u něho ke stažení v PDF verzi.

 3. 3 Novák Ladislav

  Dobrý den, pane kolego, snad jsem počítačovej vůl nebo ten odkaz již není platný, prolezl jsem všechny odkazy ale Yogi na RCManii, ani jméno Jaro Macko a tedy kontakt jsem nenašel. Snad je to moje neschopnost ale pomozte mě, snad se Vám to podaří najít a pak budu kopírovat Váš postup. Předem děkuji. Novák (asi není jiný zdroj na tento modul a tak by mě mrzelo létat elektry na odečtový čas a nevyužívat baterky do možného a bezpečného maxima)

 4. 4 PiNa

  V posledním odstavci klikněte na “Jaro Macko” a dostanete se k němu na stránky. Tam je kompletní přehled jednotlivých verzí a jeho mailová adresa. Vyberete si tu, kterou potřebujete a pošlete mu email. A to je celé.

Přidat komentář


TOPlist