Vaavud Wind Meter - Anemometr pro smartphony

Vaavud AnemometrAnemometr, přístroj pro měření rychlosti větru, se hodí nejen modelářům létajícím na svahu ale i všem ostatním, kteří při své zábavě spoléhají na vítr. Různých krabiček s vrtulkou, nebo lopatkami se sice prodává nepřeberné množství, ale unikátní anemometr pro chytré telefony od dánského start-upu Vaavud je první, který překvapivě neobsahuje žádnou elektroniku.

Vaavud

Ve své podstatě se jedná o plastovou otočnou růžici se dvěma miskami, která místo elektroniky a baterie obsahuje dva malé magnety. Chytrý telefon využívá pouze jako držák (po zasunutí anemometru do sluchátkového konektoru), ale funguje i poblíž něho. Při otáčení růžice dochází k periodické změně magnetického pole, kterou prostřednictvím aplikační vrstvy integrovaného digitálního kompasu vyhodnocuje aplikace v telefonu. Aktuální počet otáček růžice je následně přepočítán na odpovídající rychlost větru, která se v reálném čase zobrazuje na displeji telefonu.

Vaavud

Testování a kalibrace anemometru probíhala ve větrném tunelu na Dánské technické univerzitě. Měřící rozsah se pohybuje od 1m do 25m/s a přesnost měření je srovnatelná s ostatními digitálními anemometry, které jsou v současné době na trhu dostupné. Kromě rychlosti větru, měří Vaavud Wind Meter i směr větru a získaná data umožňuje nahrát na firemní server, na kterém běží “živá mapa” s právě naměřenými daty.


Vzhledem k tomu, že se detektory magnetického pole v chytrých telefonech od různých výrobců liší, přesnost Vavuud Wind Meteru je v současné době zaručena pouze při jeho použití s telefony iPhone 4, 4S a 5 a Samsung Galaxy SII a SIII. Vývojáři sice předpokládají, že výhledově půjde Vaavud Wind Meter použít i s ostatními novějšími telefony s operačním systémem Android, nejprve však bude potřeba provést všechny potřebné testy a kalibrace. Předpokládané uvedení finální verze anemometru do prodeje se očekává letos v červnu za cenu cca 30 dolarů.

Signature

Komentářů k příspěvku „Vaavud Wind Meter - Anemometr pro smartphony“: 3


 1. 1 Marek Vrzák

  …no vida, vypadá to na šikovnou věcičku :-D

 2. 2 PiNa

  Mě se to na první pohled taky docela líbilo. Jenomže není všechno zlato, co se třpytí. Je to docela drahé na to, že je to kus plastu a dva magnetky. Digitální anemometr mají například na HobbyKingu za pár dolarů. Ten sice neumožňuje online připojení k serveru, ale na druhou stranu u něho nehrozí, že si ho vezme partička puberťáků do auta a budou nahrávat na server nesmysly. Každopádně zájem o VWM je, protože na Kickstarteru už mají splněno a o to jde v první řadě ;-)

 3. 3 Hynek Verner

  Už se Vaavud anemometr prodává i v ČR.
  Je to opravdu perfektně vymyšlené.

Přidat komentář


TOPlist