eBay a PayPal - pozor na podvodníky

PayPalProdáváte na eBayi a za své zboží si necháváte platit prostřednictvím služby PayPal? Potom byste si měli dávat velký pozor na to, komu své zboží prodáváte. Snadno by se totiž mohlo stát, že přijdete nejen o odeslané zboží, ale nakonec vám nezůstanou ani peníze za jeho prodej.

Ukázkovým případem, na kterém lze názorně ilustrovat, jak celý podvod probíhá, může být zkušenost mého kamaráda Roberta z Kanady, který začátkem loňského roku na eBayi nabídl zánovní DAC převodník Bel Canto. V aukci jej získal za částku blížící se tisícovce dolarů chlapík ze Šanghaje. Platbu za vyhraný DAC provedl přes PayPal a Roberta požádal, aby balík odeslal co nejlevnějším způsobem. Ten si pomyslel, že Číňan je nejspíš pěkný skrblík a balíček s DACem do Číny odeslal službou Small Packet (surface). U té Kanadská pošta sice garantuje nejnižší cenu a zásilka má přiděleno trasovací číslo, ale při doručení nevyžaduje podpis adresáta potvrzující její převzetí.

Podle informací z ceníku pošty trvá doručení zásilky tímto způsobem přibližně 2-3 měsíce. Zhruba po dvou týdnech se ale Číňan začal ptát, kde balíček je a kdy dorazí. Na Robertovy odpovědi nereagoval a o pár dní později vznesl reklamaci u PayPalu z důvodu nedoručení zaplaceného zboží. Ten částku za DAC převodník na Robertově účtě ihned zmrazil a během několika následujících dní spor rozhodl ve prospěch kupujícího, kterému peníze vrátil zpět. Zajímavé je, že se vůbec nezajímal o to, zda byla zásilka doručena, nebo zda ještě není na cestě. Přitom by stačil letmý pohled do online systému pošty, která v tu dobu balíček stále evidovala jako zásilku na cestě.

O dva měsíce později Robert od pošty obdržel informaci o doručení zásilky. Ihned tedy rozhodnutí PayPalu v této kauze rozporoval a dodal podklady potvrzující doručení zásilky kupujícímu v Číně. Následovalo dlouhé dohadovaní s PayPalem, na jehož konci PayPal Robertovu reklamaci překvapivě neuznal a odmítl mu peníze vrátit zpět na jeho účet. Své konečné rozhodnutí odůvodnil pravidlem z podmínek pro užívání jeho služeb, které stanoví, že u zásilek s hodnotou přesahující 250 dolarů (podle podmínek z roku 2014, letošní rok byla částka zvýšena na 750 dolarů) je vyžadován podpis adresáta potvrzující její převzetí. Bez tohoto podpisu není zásilka PayPalem považována za doručenou. Prodávající tedy má, v problematických případech jako je tento, jednoduše smůlu. Číňan se samozřejmě už neozval. Proč také? Měl DAC a vzhledem k podmínkám PayPalu, které chrání spíše nakupující než prodejce, i své peníze.

Jedná se o podobný způsob okradení prodejce, který jsem již popsal v jednom ze starších článků o podvodnících z Nigérie. Ti pod mnoha vcelku věrohodnými identitami nakupují na Aukru a odpovídají na tuzemské online inzeráty. Za prodávaný předmět nabídnou až podezřele vysokou cenu a pokud jim na to prodejce skočí, následuje druhá fáze. Pomocí padělaného bankovního výpisu přesvědčí prodávajícího o tom, že peníze za zboží již u dané banky deponovali a pod různými záminkami požadují jeho zaslání výhradně doporučeně obyčejnou poštou na adresu v Nigérii s tím, že banka peníze přepošle prodejci obratem po obdržení kopie podacího lístku potvrzujícího odeslání požadované zásilky. Ve chvíli kdy prodejce zjistí, že žádné peníze ve skutečnosti deponovány nebyly, je obvykle již pozdě. Zásilky odeslané doporučeně prostřednictvím České pošty mají tu špatnou vlastnost, že se nedají zastavit a bez ohledu na snahu odesilatele končí na cílové adrese v Nigérii.

Vraťme se ale k PayPalu. U zásilek s nižší hodnotou než zmiňovaných 750 dolarů podpis příjemce sice nevyžaduje. Za úspěšně doručenou však považuje pouze zásilku odeslanou na adresu kupujícího, kterou má uvedenou u svého účtu, a která se prodávajícímu zobrazí na eBay stránce s podrobnostmi transakce. Pokud by vás kupující žádal o zaslání na adresu jinou, je dobré být ve střehu, s největší pravděpodobností to bude také podvodník.

Signature
Seznam všech článků o podvodech na PiNa.cz

komentář k příspěvku „eBay a PayPal - pozor na podvodníky“: 1


  1. 1 Mario Czernay

    Děkuju za článek, budu ostražitější:-)

Přidat komentář


TOPlist