Pomůcka pro výrobu kabelů s MPX konektory

Kopie MPX konektorůZelené MPX servo konektory se mezi modeláři těší velké oblibě. Využití mají široké, ale nejčastěji se používají pro pohodlné spojení servo kabeláže mezi křídly a trupem, kde nahradily původně používané devítipinové konektory D-SUB (kanony). Při výrobě většího počtu kabelů se bude určitě hodit šikovná pomůcka pro zrychlení fixace připájených vodičů.

Zelený MPX konektorZelený MPX konektor

Základem je vyfrézovaná forma z duralu odpovídajícího tvaru, do které se nejprve vloží zelený MPX konektor (pozor na jejich kopie) s připájenými vodiči. V tomto případě se jedná o formu pro dokončení napájecích kabelů. S drobnými úpravami ji lze použít i pro fixaci MPX konektorů se servo kabely.

Zelený MPX konektorZelený MPX konektor

Tvar formy je navržen tak, že ji lze využít pro MPX “maminku” i “tatínka”. Žlábky ve formě slouží ke snadnějšímu vytlačení vzduchu a odvedení přebytečného lepidla. Po vložení kabelu se obě části formy sešroubují k sobě a na řadu přijde nejdůležitější krok.

Zelený MPX konektorZelený MPX konektor

Do otvoru v horní části se přiloží tavná pistole a do formy se vtlačí tavné lepidlo. Po jeho zchladnutí zbývá formu rozdělat, kabel se zafixovaným konektorem vyjmout a odstranit přebytečné lepidlo. Hotovo. O co složitější je výroba takové formy z duralu, o to jednodušší je její použití. Při kusovém množství se to nevyplatí, ale vyrábíte-li kabely s MPX konektory pravidelně a ve větším množství, úspora času bude znát.

Alternativou by mohla být forma vytištěná na 3D tiskárně. Problém s teplotou by nebyl - tavné lepidlo “taje” při teplotě 130-150 stupňů a ABS materiál pro 3D tisk se zpracovává při teplotách o 100 stupňů vyšších. Otázkou by byla separace ABS materiálu a lepidla. To by chtělo vyzkoušet.

Signature
Seznam všech článků o konektorech MPX na PiNa.cz

Komentářů k příspěvku „Pomůcka pro výrobu kabelů s MPX konektory“: 3


 1. 1 Milan

  Taky už jsem zkoušel něco podobného.
  http://www.jpeg.cz/images/2015/06/26/0ipIm.jpg

 2. 2 PiNa

  K mání za necelých 24 liber tady.

 3. 3 PiNa

  Levnější plastové provedení za necelých 20 ojro.

Přidat komentář


TOPlist