Při surfování po internetu jsem narazil na velmi jednoduché zapojení indikátoru vybití přijímačových baterií. Primárně je sice určený pro svahové větroně, ale díky jeho miniaturním rozměrům a skutečnosti, že se dá pořídit doslova za pár korun, najde určitě uplatnění i v jiných modelech.
Zapojení využívá monitor napětí MAX8211 (datasheet), autorem je Ken Vincent a poprvé bylo publikováno v časopise Quiet Flight International v roce 1994. V původní verzi byl použitý klasický piezo buzzer. V aktualizovaném zapojení je buzzer nahrazený snadno dostupnou ultra jasnou LEDku, kterou při dobrém umístění nelze přehlédnout ani při slunečném dni. Použité hodnoty odporů byly voleny tak, aby se LEDka rozsvítila při poklesu napětí na 4.6V při čtyřech článcích.
Realizace vlastního zapojení je velmi jednoduchá. Tištěný spoj není zapotřebí. Dva odpory i LEDka se dají připájet přímo na vývody integrovaného obvodu. Vzniklé „zapojení“ zbývá připájet na servo kabel, připojit do volného kanálu v přijímači a umístit v modelu. Hotovo.
mohol by si doplnit hodnoty odporov na rozsvietenie pri inych napatiach a aj pri 5tich clankoch ?
Bohužel nemohl, protože je neznám. Určitě bude dobré mrknout se do datasheetu. Při nejhorším by mohlo pomoci použití dvou potenciometrů/trimrů, ale chápu, že by to bylo na dlouhé laborování.
Martin
Hodnoty pro jiné napětí spočítáte:
R1-zvolit 10k(pro všechna napětí)
R2-vypočítat dle vztahu:
R2=R1*(VL-1,15)/1,15
kde
VL-nízké napětí při indikaci (pro 5čl. 5×1,15V)
Martine nevím zda je tvůj vzoreček správný po elektrické stránce, ale proč ho jednoduše neupravit na:
R2=R1*(počet článků – 1)
Potom tam tedy hodnova 1,15 „nízké napětí při indikaci (na článek)“ vůbec nehraje žádnou roli a není dnes tedy použitelný pro Li-xx