Větrný rukáv (pytel) – význam pruhů

Publikováno 14. 10. 2016 v rubrice Zajímavosti

Najdete ho téměř u každého letiště. Skutečného i modelářského. U silnic v místech, kde hrozí silný boční vítr. Ano, jedná se o větrný rukáv, kterému se lidově říká větrný pytel.

Větrný rukáv

Má tvar komolého kužele s výraznými pruhy. Umisťuje se na stožár ve volně otočném rámu s průměrem od 30 do 90 centimetrů a jeho délka se obvykle pohybuje od jedno až do tří metrů. Používá se především jako pomůcka pro určování směru větru.

Větrný rukáv
Větrný rukáv – význam pruhů

Při leteckém provozu je téměř nenahraditelný, protože letadla včetně RC modelů startují i přistávají proti větru. V opačném případě by mohlo dojít k letecké nehodě.

Věděli jste, že barevné pruhy na větrném pytli nejsou pro parádu? Ve skutečnosti slouží pro orientační určení rychlosti větru. (Nejvyšší rychlost má samozřejmě být 7.5 m/s. Chybička se vloudila.)

Přečteno 877 krát
Autor příspěvku: Martin Pilný

Nikonu věrný fotograf, co fotí především letadla a RC modely. "Modelář", který nestaví a už skoro ani nelítá. Milovník kvalitního zvuku, který poslouchá výhradně na sluchátka a pisálek, co od roku 2007 píše na na svůj blog www.PiNa.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *