Dnes ráno proběhl jedinečný astronomický úkaz, při kterém Venuše přešla přes Slunce. Byl to druhý přechod ze dvou, které proběhly v jednadvacátém století (první se uskutečnil 8. června 2004) a nyní bude následovat 105 letá přestávka. Přiložené fotografie zobrazují tento úkaz tak, jak jej zachytil profesionální fotograf Mike Hollman na Novém Zélandu.
První fotografie zachycuje začátek přechodu tak, jak byl vidět v Aucklandu na Novém Zélandu v 10:30 místního času. Mike Hollman použil Nikon D300 s objektivem Nikkor 28-300 VR se dvěma ND filtry (10 EV) pro omezení světelnosti objektivu. Čas expozice: 1/3200 s při cloně f5.6.
Druhou fotografii Mike Hollman pořídil o půl hodiny později v 11:00 místního času a podařilo se mu zachytit i pár slunečních skvrn. Fotoaparát Nikon D300 použil z důvodu menšího snímače, který má crop faktor 1.5, čímž získal u svého objektivu delší ohnisko.
Související odkazy:
Dokonalé záběry zatmění Slunce 4. ledna 2011