Two Steps From Hell – traileroví bozi

Publikováno 2. 3. 2013 v rubrice Hudba & MP3

Two Steps From HellMožná jste si toho také všimli. V upoutávce na nový hollywoodský biják zní nejepičtější hudební podklad, který jste kdy slyšeli. Těšíte se do kina, ale tam z něho nezazní ani nota a nenajdete jej ani na doprovodném soundtracku. Je to tak, hudbu k trailerům mají na svědomí hudební společnosti, z nichž ta nejlepší nese jméno Two Steps From Hell.

V případě Two Steps From Hell je použití superlativů zcela na místě. Za šest let existence mají na svém kontě stovky skladeb, které zazněly v trailerech k těm nejzvučnějším hollywoodským filmům, byly použity v nejúspěšnějších videohrách, v televizních pořadech, v reklamních spotech největších světových firem a znělkách mimořádných sportovních událostí.

Two Steps From Hell

Two Steps From Hell tvoří norský hudebník Thomas Bergerse (vpravo) a odborník na virtuální nástroje Nick Phoenix. Sídlí v Los Angeles v Kalifornii a jak již bylo zmíněno, specializují se především na hudbu k filmovým trailerům, kterou nejlépe vystihuje jejich firemní motto „Music Makes You Braver“ – Hudba vás činí odvážnějšími. A je tomu opravdu tak. Při poslechu jejich nejúspěšnějších skladeb máte pocit, že svět patří vám, že neexistuje nic, co byste v ten okamžik nedokázali. Až takovou sílu mají mohutné orchestrální kompozice kombinující v sobě klasické živě hrané nástroje, elektroniku, rockové bicí a nezbytný pěvecký sbor ve stylu Carmina Burana.

Poslechněte si až do konce jejich nejčastěji používanou skladbu „Heart of Courage“, která kromě jiného zaznívala i na začátku fotbalových zápasů na fotbalovém šampionátu UEFA Euro 2012 a hned pochopíte.

Two Steps From Hell vydali celkem 18 tématicky laděných ukázkových alb a 6 alb pro veřejnost. Většina tracků vniká přímo v počítači s využitím všech možností, které vyspělé audio technologie nabízejí. Finální verze se v drtivé většině případů nahrávají s živým orchestrem a při tom Two Steps From Hell obvykle využívají služeb české firmy Capellen Music Production, která se specializuje na filmovou a populární symfonickou hudbu a je schopna připravit vám orchestr přesně na míru. Chcete-li se dozvědět více o tom, jak jejich kompozice vznikají a proč mají takový úspěch, přečtěte si rozhovor s nimi na stránkách ASCAP.

Heart Of Courage

Navzdory počátečnímu „wow“ efektu se bohužel většina jejich skladeb celkem rychle oposlouchá. Přestože Two Steps From Hell obvykle nahrávají s živým orchestrem a s živým pěveckým sborem, tudíž by kvalita nahrávek mohla být výjimečná i po technické stránce, opak je bohužel pravdou. Při finálním masteringu se z nich stávají klasické oběti Loudness War, jak je patrné z přiloženého průběhu právě skladby Heart Of Courage z alba Invincible (2010), která má DR pouhých 5.

Je mi jasné, že hudba v traileru musí být pro maximální účinek náležitě hlasitá, ale nejde mi do hlavy, proč i všechna jejich alba pro veřejnost musí mít průměrný dynamický rozsah 6. Je to málo. Je to velká škoda. Ale taková je hold doba, kvalitním nahrávkám nepřeje.

Signature

Přečteno 9 krát
Autor příspěvku: Martin Pilný

Nikonu věrný fotograf, co fotí především letadla a RC modely. "Modelář", který nestaví a už skoro ani nelítá. Milovník kvalitního zvuku, který poslouchá výhradně na sluchátka a pisálek, co od roku 2007 píše na na svůj blog www.PiNa.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *