Zelené MPX servo konektory se mezi modeláři těší velké oblibě. Využití mají široké, ale nejčastěji se používají pro pohodlné spojení servo kabeláže mezi křídly a trupem, kde nahradily původně používané devítipinové konektory D-SUB (kanony). Při výrobě většího počtu kabelů se bude určitě hodit šikovná pomůcka pro zrychlení fixace připájených vodičů.
Základem je vyfrézovaná forma z duralu odpovídajícího tvaru, do které se nejprve vloží zelený MPX konektor (pozor na jejich kopie) s připájenými vodiči. V tomto případě se jedná o formu pro dokončení napájecích kabelů. S drobnými úpravami ji lze použít i pro fixaci MPX konektorů se servo kabely.
Tvar formy je navržen tak, že ji lze využít pro MPX „maminku“ i „tatínka“. Žlábky ve formě slouží ke snadnějšímu vytlačení vzduchu a odvedení přebytečného lepidla. Po vložení kabelu se obě části formy sešroubují k sobě a na řadu přijde nejdůležitější krok.
Do otvoru v horní části se přiloží tavná pistole a do formy se vtlačí tavné lepidlo. Po jeho zchladnutí zbývá formu rozdělat, kabel se zafixovaným konektorem vyjmout a odstranit přebytečné lepidlo. Hotovo. O co složitější je výroba takové formy z duralu, o to jednodušší je její použití. Při kusovém množství se to nevyplatí, ale vyrábíte-li kabely s MPX konektory pravidelně a ve větším množství, úspora času bude znát.
Alternativou by mohla být forma vytištěná na 3D tiskárně. Problém s teplotou by nebyl – tavné lepidlo „taje“ při teplotě 130-150 stupňů a ABS materiál pro 3D tisk se zpracovává při teplotách o 100 stupňů vyšších. Otázkou by byla separace ABS materiálu a lepidla. To by chtělo vyzkoušet.
Seznam všech článků o konektorech MPX na PiNa.cz
Taky už jsem zkoušel něco podobného.
http://www.jpeg.cz/images/2015/06/26/0ipIm.jpg
K mání za necelých 24 liber tady.
Levnější plastové provedení za necelých 20 ojro.