Jak snadno vyčistit polarizační filtr

Zveřejněno 10. 4. 2008 v rubrice PiNa Fotografuje

FiltrPři posledním nákupu na BHPhoto jsem si kromě skla pořídil i pár drobností včetně polarizačního filtru B+W. Protože jsem ale pěkný truhlík, podařilo se mi filtr hned při prvním fotografování vylepšit o pár otisků svých prstů. Jeho vyčištění nebylo nic jednoduchého, osvědčené metody do jedné selhaly, ale nakonec se zadařilo a filtr je opět jako nový.

Zmíněný polarizační filtr je ve verzi SLIM a k tomu, aby prsty po nízké obroučce sklouzly přímo na přední část filtru, stačí opravdu málo. V mém případě to byla chvilka nepozornosti a už to bylo. Na první pohled se samozřejmě nic nestalo – dvě drobné šmouhy na MRC vrstvě, které jsou zcela mimo rovinu ostrosti – žádná tragédie. Ale určitě to znáte, najednou strašně vadí, totálně degradují kvalitu fotografie a je potřeba je okamžitě odstranit. Odstranění otisků prstů z UV filtru je obvykle otázkou pár vteřin. Stačí párkrát na filtr dýchnout, přejet jej utěrkou a je zase jako nový. V případě polarizačního filtru toto bohužel neplatí.

BW Filtr

V prvním kole jsem si vzal na pomoc utěrku ještě od CRT monitoru EIZO, kterou jsem používal mnoho let k plné spokojenosti. Přestože byla čistě vypraná, filtr se mi vyčistit nepodařilo. Naopak jsem si mastnotu poměrně úspěšně roznesl na celou plochu filtru. Ze začátku hadřík sice fungoval dobře, ale stačilo zajet ke kraji a na filtru se objevily nové mastné šmouhy. Nic nepomohlo, že jsem pokaždé použil čistě vypranou část hadříku. Nakonec jsem to vzdal a usoudil, že nejspíš B+W filtr pouští mastnotu z otočné části a zkusil použít Lens Pen. Bohužel opět se stejným výsledkem.

Nastal klasický paradox; čím více jsem se snažil filtr vyčistit, tím více mastnoty na něm bylo. U zcela nového filtru opravdu nezávidění hodná situace. S přibývající mastnotou navíc vzrůstalo moje zoufalství. Nejednou jsem si vzpomněl na slavného Sisyfa.

Další z osvědčených metod, opláchnutí pod tekoucí vodou s mýdlem/Jarem, u polarizačního filtru bohužel nepřipadá v úvahu. Voda by se mohla dostat mezi jednotlivé vrstvy a filtr totálně znehodnotit. Pokud bych měl doma různé čistící vodičky, určitě bych je vyzkoušel. Naštěstí jsem doma žádné neměl. Jak jsem později zjistil, stejně by mi nepomohly.

Ve stavu maximální odevzdanosti a smíření se se zamaštěným polarizačním filtrem jsem na pomoc povolal mocného Googla, abych se dozvěděl, že na čištění polarizačního filtru existuje jediné, praxí ověřené, řešení a to utěrka z mikrovlákna Rodenstock. Dalších pár minut mi trvalo, než jsem zjistil, že ta samá utěrka se u nás prodává pod označením Linos a ve svém sortimentu ji má například Škoda ve Vodičkově ulici za 65Kč (v kamenném obchodě).

Rodenstock Linos

Pln očekávání jsem si utěrku připravil a nasucho pouze s mírným přítlakem jsem začal zamaštěný filtr čistit. K mému velkému překvapení to šlo velmi hladce a během pár vteřin nebylo po mastných šmouhách ani památky a filtr se opět leskl jako nový. Nevím, jak je to možné, ale utěrka z mikrovlákna Linos, na rozdíl od ostatních utěrek, opravdu funguje. Výborně absorbuje vlhkost, mastnotu i špínu. Použitou utěrku je možné vyprat, následně i vyžehlit a opět použít. Při ceně 65Kč není co řešit. Vřele doporučuji.

Signature

Přečteno 94 krát
Ke sdílení příspěvku použijte, prosím, ikony níže.

13 komentářů u „Jak snadno vyčistit polarizační filtr

 1. Ivo Makový

  Jěžíšmarjá, jak ty jsi mi zvedl náladu. Já se chechtal jak vůl. Přišla manželka. Čemu se tak směješ?
  Ále, Martin popisuje přesně to, co jsem dělal minulý víkend!
  Co? Ten filtr?
  Jo ten filtr.
  A jak mu to dopadlo?
  Úplně stejně.
  Tak to je dobře.
  Hmm, Martin jen nemá dobrou kamarádku, která má Optiku v Krnově na náměstí a k mým brýlím mi vždycky a už několik let přibalí právě Rodenstock.

  P.S.
  Ale jak jsi to rozmazával stále víc s pocitem, že to bude na každé fotce vidět, to jsem se málem počůral. Minulý týden mi do smíchu ale nebylo. Navíc mám BW v provedení Kaesemann, o poškrábání tedy nešlo, jen o ten blbý film na povrchu filtru a ten pocit. Profíci by se nám asi smáli….

 2. PiNa

  Ahoj Ivo, tak to jsem rád, že jsem v tom nebyl úplně sám, a že jsem Tě rozesmál … s odstupem času to určitě úsměvné je, ale když jsem si tu mastnotu rozmazával, kde to šlo, to mi do smíchu teda nebylo. Hold další zkušenost k nezaplacení :-)

 3. Jasha

  Ještě že tak… Taky jsem si na tento filtr nešikovně ťápl prstem a snahy o vičištění nikam nevedly. Ovšem nechápu proč mě nenapadlo použít hadřík na brýle. Sám je nosím a tak si je právě oným hadříkem utírám denně. No ono už to tak byvá, že právě to řešení, které máme přímo před nosem, si vůbec nevšimnem.
  Takže díky za radu :)

 4. PIP

  Ahoj Martine, Vážně díky za tento článek. Jako by jsi psal o mě.
  S napětím jsem očekával výsledek …. v pondělí jdu k foto Škoda pro utěrku :-) Díky !!!

 5. PiNa

  PIP: Jsem rád, že článek pomohl. To byl hlavní důvod, proč jsem jej sepsal :-)

 6. Karmy

  No… vzhledem k tomu že mám jen Marumi C-PL za cca 900 tak se nebojím propláchnout to vodou… Jinak používám speciální hadřík na brýle, ten na většinu stačí…

  Jinak..slušný fotky, zrcadlo je zrcadlo

 7. Petr

  Díky moc za radu, konečně vím, čím čistit filtr a objektiv:-)

 8. vasin

  Ahoj, prosím Tě mám stejný filtr (velmi krátce) bohužel jsme si před koupí neuvědomil, že na něj nepůjde nasadit krytka. U filtru je sice něco jako krytka (máš to i nafotce), ale vůbec mi to na oběktivu nedrží a pořád ji musím hlídat, aby neupadla, o dáni do batohu vůbec ani neuvažuju, to by šla dolu na 100%.

  Jak si si s tímhle poradil Ty?

 9. PiNa

  Ahoj, prodal jsem ho i s objektivem (18-200VR) a koupil verzi přímo od Nikonu 72mm na ty moje lepší skla, na kterou se dá krytka v pohodě nasadit. U té 52mm verze mi to tenkrát také nedošlo.

 10. Marta

  Tak toto je fakt clanok aky som hladala. Ja som si kupila polarizacny filter minuly tyzden a hned som ho sla vyskusat do ZOO podarilo sa mi ho zamastit uz pri nasadzovani a to kvalitne z oboch stran. Okamzite som vytiahla handricku od okuliarov ale evidentne nemam Rodenstock.
  Diky za tip

 11. Jan

  No, a teď zákeřnější otázka, jak vyčistit vnitřní strany dvouvrstvých filtrů (polarizační, přechodový)? Jsem si koupil nový filtr a při první výpravě do deštivého Skotska se mi dovnitř dostala vlhkost a zapatlala to tam. :-(

 12. Milan

  Mám tři mikrovláknové utěrky, ani jedna nefunguje. Dnes běžím do foto, stejně jsem tam chtěl jít. Díky!

 13. PiNa

  Milan: Určitě budeš spokojený, já tu původní Linos utěrku mám stále a po bezpočtu vyprání a vyžehlení pořád funguje jako nová a už je to víc jak 5 let. Jedna z nejlepších investic ;-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *