Vzteklina je jedním z nejděsivějších a nejnebezpečnějších virových onemocnění, kterými se můžete nakazit. Jakmile se u vás projeví její příznaky, je pozdě. Jste mrtví a ještě o tom ani nevíte. Jaké by to bylo, kdyby vás kousl nakažený netopýr a vy dostali vzteklinu doopravdy?
Představte si následující hypotetickou situaci.
Uprostřed léta vyrazíte tábořit do lesa. Po obědě vás přemůže únava a na chvíli si zdřímnete v závěsné síti. Zatímco spíte, drobný hnědý netopýr v agresivní fázi vztekliny se za bílého dne motá ve vzduchu poblíž. Necítí se dobře a kvůli hydrofobii má velkou žízeň. Odfrknete si, čímž ho vyděsíte. Netopýr zaútočí.
Nejčastějšími přenašeči vztekliny jsou netopýři.
Vy však spíte a on je malý hnědý netopýr vážící přibližně 6 gramů. Ani si nevšimnete, když vám přistane na holém koleni a začne vás kousat. Má malinkaté zoubky, které sotva stačí na to, aby vůbec pronikly kůží. Podaří se mu způsobit vám drobné poranění, které zůstane zcela bez povšimnutí.
Vzteklina nekoluje v krvi. Ve skutečnosti vám krevní test neprozradí, zda ji máte. Je možné provést testy na protilátky, ale pokud jste byli někdy proti vzteklině očkováni, jsou k ničemu.
Když se probudíte, nebudete o ničem vědět. Pokud si v místě kousnutí něčeho všimnete, svedete to na škrábnutí a zapomenete na to.
Bomba však byla aktivována. Odpočet započal a váš nervový systém je pomyslnou zápalnou šňůrou. Virus vztekliny se nepozorovaně množí uvnitř nervového systému a nezadržitelně směřuje k mozku. Nezpůsobuje žádné škody. Imunitní systém o něm neví a vy nemáte žádné příznaky.
Může se to trvat pár dní, týdnů, měsíců, nebo třeba i celý rok. Na táboření v lese jste již s největší pravděpodobností dávno zapomněli. A potom vás jednoho dne začnou bolet záda, nebo se objeví mírná bolest hlavy.
V tu chvíli jste už mrtví. Žádný lék, který by vám pomohl, neexistuje.
(Nebereme v potaz extrémně vzácné případy spontánního uzdravení, ani velmi zřídka podávanou experimentální léčbu (Milwaukee Protocol), po které většina pacientů stejně zemřela a přeživší měli doživotní mentální poškození).
Smiřte se s tím. Žádná léčba opravdu neexistuje. Vzteklina má prakticky stoprocentní úmrtnost. Jakmile se u vás projeví příznaky, je konec. Jste mrtví.
Příznaky nákazy vzteklinou
Bolest hlavy přejde v horečku a celkový pocit, že vám není dobře. Jste nervózní. Cítíte se nepohodlně a máte strach. Jakmile virus, který si dal na čas, aby se dostal až do vašeho mozku, najde rozsáhlou síť nervových zakončení, začne se velmi rychle množit. Počínaje nejnižší částí mozku, která spojuje mozek s míchou. Tam, kde se nachází most spojující různé části mozku a řídící jejich vzájemnou komunikaci a také spánkové cykly.
Poté začnete být úzkostní. Stále si sice myslíte, že máte jen mírnou horečku, ale najednou se přistihnete, že začínáte mít strach. Intenzivní strach, který chvílemi přechází v čirou hrůzu a vás ani nenapadne, že nevíte proč. Je to proto, že vzteklina vám obrazně přežvykuje amygdalu. Část mozku, která je zodpovědná za zpracování emocí, zejména strachu.
Počítačový 3D model viru vztekliny
Jak vir ve vašem mozečku získává navrch, začínáte ztrácet svalovou koordinaci a rovnováhu. Napadne vás, že by možná bylo dobré jít nyní k lékaři. Pokud by však lékař byl dostatečně bystrý na to, aby během těch několika zbývajících dnů vašeho života provedl všechny potřebné testy, je pravděpodobné, že skutečnou příčinu vaší smrti sdělí vašim blízkým až posmrtně.
Hydrofobie
Vaše nervozita roste. Třesete se a máte strach. Máte normální strach z toho, že nevíte, co se s vámi děje. Ale s virem, který dává stále více zabrat amygdale, je to stonásobně intenzivnější. Zhruba v této době nastupuje hydrofobie.
Máte strašnou žízeň. Jediné, co opravdu chcete a potřebujete, je voda. Napít se ale nemůžete. Když se napijete, stáhne se vám hrdlo a zvracíte. Postupem času se z toho stává legitimní, aktivní strach z vody.
Máte trýznivou žízeň, ale při pohledu na sklenici vody se začnete dávit a s hrůzou v očích od sklenice ustupovat. Pro váš dehydrovaný a zanícený mozek je tento rozpor nyní stěží postřehnutelný. Teď už vás budou muset lékaři napojit na infuze, aby vás udrželi hydratované, ale i to bude marné. Byli jste mrtví už ve chvíli, kdy vás rozbolela hlava.
Halucinace a ztráta paměti
Začínáte slyšet zvuky, které neexistují, nebo naopak neslyšíte vůbec nic. To vám odchází thalamus – přepojovací centrum mozku pro smyslové informace. Chutnáte zvuky, vidíte pachy, všechno vám začne připadat jako ten nejděsivější trip, který jste kdy zažili.
S hipokampem, část mozku pro vytváření a ukládání nových vzpomínek, nad kterým virus pomalu získává kontrolu, máte potíže vzpomenout si na události a na věci. Zejména ty, které souvisí s vaší rodinu.
Jste sami, máte halucinace a žízeň. Jste zmatení a naprosto nepopiratelně vyděšení. Všechno vás doslova děsí k smrti. Ti podivní lidé v laboratorních pláštích. Ti divní brečící lidé, kteří stojí okolo vaší postele a neustále se vás snaží přimět, abyste něco pili. A to je teprve asi týden od chvíle, kdy vás začala trochu bolet hlava, na což jste už pochopitelně úplně zapomněli. Čas pro vás nic neznamená. Paradoxně teď už víte, jak se cítil netopýr, když vás kousl do odhaleného kolene.
Selhání mozku a smrt
Nakonec upadnete do pozdní fáze vztekliny. Váš mozek začíná selhávat – infekce způsobila těžký zánět a rozsáhlé poškození nervové tkáně. Váš obličej ochabne. Slintáte. Nevnímáte své okolí. Náhlý hluk nebo světlo vás sice může z letargie na pár chvil vytrhnout, ale většinou sotva zvládnete jen zírat do země. Už přibližně 72 hodin jste pořádně nespali.
Pak zemřete. Vždycky zemřete. A není na světě jediná zatracená věc, kterou by pro vás kdokoliv mohl udělat.
A pak je tu otázka, co udělat s vašim tělem. Jasně, pohřbít ho je ta jediná správná věc. Ale ten zatracený virus může v těle přežít dlouhé roky. Můžete dnes zabít všechna vzteklinou nakažená zvířata na planetě, ale pokud za dva roky nějaké zvíře sežere vlhký, zachovalý, shnilý kus hmoty, která bývala mozkem, všechno to začne znovu.
Související odkazy:
- Podrobné informace o vzteklině na Wikipedii.
- Video zachycující hydrofobii u 48 letého pacienta s podezřením na vzteklinu.
- Vzteklina u netopýrů v Česku vyděsila lidi.
Mohlo by se vám také líbit
- Jak zastavit škytavku – 100% funkční řešení – opravdu funguje, osobně vyzkoušeno.
- Nemožný dialog nejen na sociálních sítích – proč ani kvalitní argumenty a důkazy nestačí k přesvědčení toho druhého, že nemá pravdu.
- Tonoucí vůbec nevypadá, jako když se topí – Znáte-li topení jen z televize, je toto článek přesně pro vás.