Kniha unikátně restaurovaných fotografií Apollo Remastered; Space Jump od Red Bullu; RC větroň BETA 1400 V2 video recenze; Stavba RC samokřídla Puri; Britští vojenští piloti ve službách Číny; Podcast Kanárci v síti a další v pravidelném přehledu aktualit a zajímavostí za uplynulý týden.
Zuri rostou křídla. Český letoun prochází změnou designu
Projekt českého letadla s kolmým startem Zuri má ambici stát se budoucností cestování na krátké a střední vzdálenosti. V průběhu vývoje ale prochází viditelnými změnami. Z letošních zkoušek prvního zmenšeného demonstrátoru vzešly nové poznatky, motivující konstruktéry k úpravám. Více na Forbesu.
Dokument Space Jump
U příležitosti 10. výročí seskoku Felixe Baumgartnera ze stratosféry Red Bull uvolnil 48 minutový dokument mapující projekt Red Bull Stratos od první zmínky až po Felixův úspěšný seskok. Ke zhlédnutí přímo na stránkách Red Bullu se slovenskými titulky.
Ruští hackeři napadli americká letiště
Ruská hackerská skupina Killnet minulý týden napadla webové služby 12 velkých amerických letišť. V důsledku toho došlo k výpadkům některých služeb jako například online rezervačního systému pro parkování. Provoz samotných letišť nebyl nikterak narušen. Více například na CNN, nebo ABC News.
Čínské ozbrojené síly nabírají desítky bývalých britských vojenských pilotů
Čína od roku 2019 zrekrutovala desítky bývalých britských vojenských pilotů. Vysoké mzdy (přibližně 240.000 liber ročně)jim platí za to, aby piloty Čínské lidové armády učili porazit západní stíhačky a helikoptéry ve vzdušných soubojích. Podle bezpečnostních analytiků se jedná o bezprecedentní narušení bezepčnosti. Více na Sky News.
Andy Saunders – Apollo Remastered
Andy Saunders, přední světový expert na digitální restaurování dobových analogových materiálů NASA, během posledních několika let prošel 35,000 NASA fotografií z misí Apollo 7 – Apollo 17. Následně vybral a s využitím moderních technologií dosud nevídaným způsobem restauroval 400 fotografií (podrobnosti na Andyho webu), které u příležitosti 50. výročí přistání člověka na Měsíci vydal v jedinečné knize příznačně nazvané Apollo Remastered. První vydání bylo i díky skvělým recenzím během pár dní vyprodáno. Nyní je k dispozici dotisk a koupit se dá například na německém Amazonu.
Lockheed Martin F-35 Lightning II na letecké show Sanicole 2022
Předváděcí let F-35 Lightningu II při zapadajícím slunci na mezinárodní letecké show na letišti Sanicole v belgickém městě Hechtel patřil k tomu nejlepšímu, co si jako fotograf můžete přát. Zlatá hodinka, nízká oblačnost a za kniplem zkušená pilotka Kristin „BEO“ Wolfe. Úžasné video celého letu natočil Elwyn R, který pravidelně natáčí u Mach Loopu. Otočka v čase 5:50 krásně demonstruje až stěží uvěřitelné možnosti F-35 II. Jedinečnou fotografii z této předváděčky pořídil Tomáš Křížek. Je to přesně ten typ fotografie, kterou pořídíte jednou za život.
Aerospace Valley Air Show 2022
O uplynulém víkendu se na letecké základně EDWARDS v Kalifornii po mnohaleté přestávce uskutečnil letecký den Aerospace Valley Air Show, během kterého bylo k vidění mnoho leteckých ukázek civilních i vojenských letadel. Záznam sobotního téměř pětihodinového streamu je ke zhlédnutí zde. Jedním z taháků bylo i představení makety fiktivního letounu DarkStar z filmu Top Gun: Maverick, který byl na letištní ploše vystavený po boku legendárního Blackbirdu SR-71.
S hlavou v oblacích
Na YouTube kanálu Jak tu u nás bylo? se objevil téměř půlhodinový dokument z Archivu ČT24 – S hlavou v oblacích – s dobovými leteckými reportážemi z let 1946-1973. Mnoho skvělých historických záběrů s ideologicky nezávadným komentářem stranícím (jak jinak) Sovětskému svazu.
RC školní model BETA 1400 V2 – recenze, stavba a zálet
Richard Mrázek aka OK-Rimr natočil po delší době opět video věnované RC modelům. Tentokrát se zaměřil na nejnovější verzi ideálního elektro větroně pro začátečníky BETA 1400 V2 od Pelikána (čínská kopie elektro větroně EasyStar od Multiplexu). Chcete-li začít s RC modely, nebo si jenom chcete pořídit nezáludný a velmi dobře létající model k příjemné relaxaci, potom je toto video právě pro vás.
RC Samokřídlo Puri – časosběrné video ze stavby
Německý RC časopis FMT zveřejnil v loňském zářijovém čísle recenzi samokřídla Puri klasické konstrukce od Tima Weißbacha s rozpětím 650 mm. Na jejich stránkách si můžete koupit laserem vyřezané balzové díly, instrukce ke stavbě (zdarma), nebo pouze plánek samotný. K dispozici je i XL verze s rozpětím 1,300 mm. A právě stavbě verze s rozpětím 650 mm se věnuje časosběrné video na kanálu Bavarian RC. Je to krásná klasická modelařina a Puri létá skvěle.
Podcast: Kanárci v síti
Spotify mi minulý týden nabídl podcast Saši Alvarové a Josefa Holého Kanárci v síti, který se věnuje umělé inteligenci, sociálním sítím, jejich algoritmům a manipulacím. Díky skvělé poslední 55. epizodě – Jak se (ne)bavit s pátou kolonou se na mém pomyslném podcastovém žebříčku vyšvihl z nuly na první místo a překonal i doposud vedoucí Kecy a Politika Bohumila Pečínky a Petrose Michopulose. Nyní postupně sjíždím předchozí díly, které jenom potvrzují můj počáteční dojem, že v dané oblasti u nás nic lepšího není.
Headliner – monitor změn titulků článků
Perličkou na závěr dnešního přehledu může být zajímavý projekt Headliner, který monitoruje RSS kanály českých zpravodajských webů a v reálném čase sleduje změny v titulcích článků. Proč? Jen proto, že by to mohlo být zajímavé.
Ahoj Martine, dekujeme za vycuc. Jestli mas pocit, ze pises do vetru, tak nepises ;)
Ahoj Martine, to samokřídlo Puri je docela lákavý tip. Ty mne s těma samokřídlama vždycky nalomíš, že je nakonec na Tvůj popud pořídím. Fakt je ale to, že Aluly mám dvě a obě stále létají dobře,